Zamiesz(k)anie — zin mieszkaniowo-lokatorski

fot. Ula Jocz

Zamiesz(k)anie — czyli dlaczego to ważny temat

Osiedle Główna jeszcze do niedawna było miejscem trochę na uboczu Poznania, zamieszkiwanym w dużej mierze przez osoby, których rodziny żyją tu od pokoleń. Kiedyś niemal wszyscy się tu znali. Wiele ludzi jest przywiązanych do Głównej, tutaj czują się bezpiecznie – bo są po prostu u siebie. Jednak zmiany, które obserwujemy zarówno w innych miastach, jak i innych dzielnicach Poznania, dotarły również na Główną. Czy to zmiany na lepsze czy na gorsze? Co już się zmieniło, a co jeszcze może się wydarzyć? W publikacji ZAMIESZ(K)ANIE przyglądamy się aktualnym sytuacjom i zmianom, jakie zachodzą tu od około 10 lat, by zastanowić się jaka przyszłość czeka społeczność Głównej i jaki możemy mieć na nią wpływ.

Mieszkanie, Dom jest naszym podstawowym dobrem, gwarantem naszego bezpieczeństwa. Dlatego istotną częścią publikacji jest PORADNIK LOKATORSKI, sporządzony na podstawie kilku wydanych wcześniej opracowań. Kierując się zasadą: mieszkanie prawem, nie towarem – wynikającą m.in. z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz Konstytucji RP, przybliżamy najważniejsze prawa przysługujące lokatorom i lokatorkom, by wiedzieli kiedy i jak mogą z nich skorzystać.

Tytuł ZAMIESZ(K)ANIE odnosi się do zamieszania jakie widoczne jest wokół szeroko rozumianego tematu zamieszkania. Chaotyczna zabudowa miast, dzika prywatyzacja, kierowanie się zyskiem inwestorów, a nie potrzebami i dobrem mieszkańców i mieszkanek. Z biegiem lat sytuacja wydaje się wciąż komplikować, a problemy pogłębiać, dlatego warto ten temat podejmować.

/Ola Polerowicz, ZAMIESZ(K)ANIE, Poznań 2023, fragment/