O nas
Fyrtel Główna — poznaj nasz zespół
Fyrtel Główna to przestrzeń kultury, sztuki, edukacji i integracji sąsiedzkiej na poznańskiej Głównej. To miejsce otwarte prowadzone przez Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury — organizację, która zrzesza artystów, animatorki kulturowe, edukatorów, socjolożki, antropologów kultury, kuratorki oraz opiekunów procesów twórczych.
Od początku naszej aktywności realizujemy działania w nurcie sztuki społecznej — włączającej społeczności lokalne. Naszym celem jest wzmocnienie aktywności mieszkańców i mieszkanek Poznania w zakresie efektywnej edukacji kulturowej — aktywizujemy i wspieramy w twórczym uczestnictwie w kulturze osoby mające do niej utrudniony dostęp. Pobudzamy do działania, aktywizujemy, edukujemy, kreujemy i koordynujemy procesy twórcze — w naszej pracy łączymy zaplecze teoretyczne związane z badaniami nad kulturą i sztuką z szeroką gamą praktyk społeczno-kulturowych i artystycznych. Wyznajemy zasadę, że działania w perspektywie lokalnej, mogą oddziaływać globalnie. Dlatego lubimy pracować na Głównej.

fot. Ula Jocz
Daniel Stachuła
Jestem animatorem i menadżerem kultury, teatrologiem i polonistą, pomysłodawcą Fyrtla Główna i prezesem Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury.
Kieruję pracami zespołu Fyrtla Główna, prowadzę warsztaty, szkolenia, procesy twórcze. Współpracuję z instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi i samorządem. Oprócz tego jestem nauczycielem akademickim. Bliskie są mi działania związane z historią teatru społeczności lokalnych oraz interpretacją dziedzictwa. Interesuję się też alternatywnymi modelami zarządzania w kulturze i działaniami łączącymi praktykę z badaniami. Jako reżyser/pedagog teatru współtworzyłem spektakle i działania filmowo-performatywne. Ostatnio pilnie studiuję koncepcję teatru ludowego Jędrzeja Cierniaka i poszukuję jej współczesnych (re)interpretacji.
Skontaktuj się ze mną w sprawie:
— networkingu, fundraisingu, pozyskiwania funduszy
— działalności odpłatnej: szkoleń, warsztatów, projektów
— współpracy międzysektorowej (biznes, administracja publiczna, NGO)
— obszary: interpretacja dziedzictwa (kulturowego i przyrodniczego), archiwistyka społeczna, teatr
kontakt: daniel@animatorzysmak.pl

fot. Szymon Kavka
Maria Lehmann
Jestem socjolożką, animatorką kultury, koordynatorką projektów społeczno-artystycznych i edukacyjnych.
W Stowarzyszeniu Młodych Animatorów Kultury koordynuję i współtworzę projekty „Fyrtel Główna – Sąsiedzkie Centrum Inicjatyw Lokalnych” oraz „Odyseja Główna”. Opiekuję się wydarzeniami skierowanymi do najmłodszych odbiorców, w tym jestem animatorką wolontariatu młodzieżowego działającego przy Bibliotece Sąsiedzkiej. Jestem również współproducentką dużych wydarzeń realizowanych we współpracy z partnerstwem lokalnym na terenie osiedla Główna, takich jak Dni Sąsiada. Dodatkowo realizuję się jako badaczka społeczna i prowadzę diagnozę społeczności lokalnej.
Skontaktuj się ze mną w sprawie:
— programu Centrum Inicjatyw Lokalnych
— oddolnych inicjatyw mieszkańców i mieszkanek osiedla Główna
— diagnozy społeczności lokalnej
— działań dla dzieci i młodzieży (m.in. wolontariatu młodzieżowego, programu wydarzeń „Odyseja Główna”)
kontakt: maria@animatorzysmak.pl

fot. Ula Jocz
Michalina Szulejko
Jestem absolwentką kulturoznawstwa i animatorką społeczności lokalnej.
W Fyrtlu Główna koordynuję projekty społeczno-artystyczne i współorganizuję wydarzenia w Społecznym Centrum Kultury. Dbam o relacje z otoczeniem, dążąc do rozwoju współpracy w ramach partnerstwa lokalnego. Szczególną radość sprawiają mi inicjatywy łączące kinematografię z animacją kultury. Stanowią one punkt wyjścia do dyskusji o tym, co zobaczyło się na ekranie. Mam na koncie kilka tekstów naukowych o X Muzie. Najlepsza chwila dnia? Gdy sąsiadki i sąsiedzi wpadają do Fyrtla na filiżankę kawy, dzieląc się swoimi historiami. Niektóre są jak z filmów!
Skontaktuj się ze mną w sprawie:
— działalności Społecznego Centrum Kultury
— programu rezydencji społeczno-artystycznych
— współpracy w ramach partnerstwa lokalnego
kontakt: michalina@animatorzysmak.pl

fot. Ula Jocz
Asia Gruszczyńska
Jestem antropolożką społeczną i animatorką kultury.
W Stowarzyszeniu Młodych Animatorów Kultury zajmuję się koordynacją działań promocyjno-komunikacyjnych oraz współpracą z mediami. Jestem również współrealizatorką projektu „Odyseja Główna”, czyli wakacyjnego programu dla młodych osób.
Skontaktuj się ze mną w sprawie:
— mediów społecznościowych i strony internetowej
— współpracy i materiałów medialnych oraz patronatów
— diagnozy społeczności lokalnej
— warsztatów i zajęć dla młodych osób
kontakt: joanna@animatorzysmak.pl

fot. Szymon Kavka
Kaja Janda
Jestem teatrolożką, producentką i kuratorką interdyscyplinarnych działań z pogranicza sztuki, kultury i działań społecznych.
W SMAK-u projektuję i realizuję program Biblioteki Sąsiedzkiej, jestem animatorką Kołorkingu ogrodniczego oraz opiekuję się grupą wolontariuszek zebraną przy bibliotece. Pomagam ewaluować procesy twórcze tak, aby lepiej odpowiadały na potrzeby uczestników w przyszłości. Obecnie studiuję Pedagogikę teatru na Uniwersytecie Warszawskim, rozwijając swoje kompetencje w zakresie edukacji artystycznej i pracy z lokalnymi społecznościami. Lubię projekty, które łączą ludzi, angażują ich do działania i pozostawiają pozytywny wpływ na otoczenie.
Skontaktuj się ze mną w sprawie:
— programu Biblioteki Sąsiedzkiej
— działań w Otwartym Ogrodzie Nadolnik
— wolontariatu dla osób dorosłych
— ewaluacji procesów twórczych
— archiwum dzielnicy
— obszary: edukacja teatralna
kontakt: kaja@animatorzysmak.pl

fot. Ula Jocz
Dane kontaktowe
Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury
ul. Kościelna 18/6
60-538 Poznań
adres do korespondencji:
ul. Główna 42
61-007 Poznań
/poddasze, II piętro/
KRS: 0000512332
NIP: 7831714504
REGON: 302745723
data rejestracji KRS: 05.06.2014
BNP Paribas S.A.
numer konta
04 2030 0045 1110 0000 0282 0890
Godziny otwarcia
Biblioteka Sąsiedzka
poniedziałek — piątek, godz. 14.00-19.00
Pokój młodzieżowy
czwartek — piątek, godz. 16.00-18.00
Dyżury animatorskie
wtorki i czwartki, godz. 17.00-19.00
e-mail: smak@animatorzysmak.pl
tel. 789 311 619