Borys bobry na tropie języków! / Борис Бобри стежками мов!

Publikacja dla dzieci będąca kontynuacją przygód Borysa Bobrego. Zadania zamieszczone w książeczce umożliwiają zapoznanie się z podstawami języka ukraińskiego.
A co ten Borys znowu wyprawia? Tym razem Bóbr-detektyw rozwiąże zagadkę tajemniczych liter (cyrylicy), które zaczęły pojawiać się na kartach czytelników w Bibliotece. Borys często słyszy też nowy język! Chciałby go poznać, lecz jest w tym wszystkim strasznie zagubiony… Może pomożemy mu się odnaleźć? Publikacja „Borys bobry na tropie języków!” to trzeci tom serii wydawniczej „Bobrze opowieści”. Jest ona efektem warsztatów twórczych realizowanych w maju 2022 roku, w których wzięły udział dzieci polsko- i ukraińskojęzyczne.

Borys bobry na tropie książek!

Druga część przygód detektywa Borysa, który musi rozwiązać zagadkę zaginionych książek, które znikają z Biblioteki Sąsiedzkiej.
Z Biblioteki Sąsiedzkiej regularnie znikają książki! Czy Borysowi i przyjaciołom uda się rozwiązać tę zagadkę? Czy wszystkie książki wrócą do biblioteki? Publikacja „Borys bobry na tropie książek!” to drugi tom serii wydawniczej „Bobrze opowieści”. Historia i ilustracje są inspirowane nieokiełznaną wyobraźnią i ogromem kreatywności uczestników i uczestniczek warsztatów literacko-ilustratorskich, prowadzonych przez Daniela Stachułę oraz Aleksandrę Płocińską.    

Borys bobry na tropie!

Interaktywna książka z zagadkami i zadaniami dla najmłodszych, której bohaterem jest detektyw Borys Bobry.
Znacie Borysa Bobrego z Głównej? To bohater naszej dzielnicy! Był przewodnikiem w grze miejskiej i stał się patronem Biblioteki Sąsiedzkiej. Można go było spotkać również podczas rozgrywek escape roomu, ale na co dzień mieszka w rzece Główience przepływającej przez naszą dzielnicę. Publikacja „Borys bobry na tropie!” to pierwszy tom serii wydawniczej „Bobrze opowieści”. Książka jest efektem warsztatów literacko-ilustratorskich dla dzieci przeprowadzonych w 2021 roku.    

1918: Główna sprawa!

Gra miejska, która opowiada o miejscach i ludziach związanych z Powstaniem Wielkopolskim na Głównej, to propozycja dla małych i dużych tropicieli lokalnych historii.
Gdzie jest i co zdarzyło się w kamienicy Pietrasa na Głównej? Kim była Waleria Cyrankowska, Feliks Rack czy Jan N. Witkowski? Zapraszamy na spacer, który przybliży miejsca i osoby związane z Powstaniem Wielkopolskim na Głównej. Scenariusz gry miejskiej powstał na podstawie książki Andrzeja Bucholza „Główna w pierwszych latach XX wieku i w czasie Powstania Wielkopolskiego”, jej koncepcję opracował Kacper Srebro, a projekt graficzny przygotował Jakub Franczak. Premiera gry odbyła się 11 listopada 2024 podczas Dnia Niepodległości na Głównej.    
Mazanka kapliczki kolorowy obrazek kolaż zdjęcia i odręcznych rysunków

Architektura na Głównej

Karty aktywnościowe przygotowane przez ilustratorkę Annę Kaźmierak pomogą najmłodszym w poznaniu ciekawej architektury dzielnicy Główna w Poznaniu.
Czy Główna była kiedyś wsią? Ile kapliczek jest na Głównej? Jak się nazywa niezwykły budynek przy ulicy Gnieźnieńskiej 25-31? Najmłodsi poznają odpowiedzi na te pytania dzięki materiałom aktywnościowym przygotowanym przez Anię. Książeczka jest przygotowana do samodzielnego wydruku i wypełnienia. Warto mieć ze sobą przybory: kredki, flamastry, ołówek albo farbki.

Natura na Głównej

Książka aktywnościowa przygotowana przez grafika i ilustratora Grzegorza Myćkę pomoże najmłodszym w odkrywaniu niesamowitej fauny i flory naszego Fyrtla.
O czym rozmawiali Dziadek Karol z Panem Henrykiem? Ile dzików ukryło się w lesie? Jakie kwiaty rosły na główieńskiej łące? W celu zaobserwowania niezwykłej przyrody w naszej dzielnicy wybierzemy się na spacer. Po drodze rozwiążemy kilka zadań i narysujemy napotkane rośliny i zwierzęta. Książka jest przygotowana do samodzielnego wydruku i wypełnienia. Warto mieć ze sobą przybory: kredki, nożyczki, kolorowy papier, gazety i klej.

Na Głównej jest bobrze!

Gra miejska przygotowana przez Artura Żyto, wzbogacona ilustracjami Bartosza Mamaka, to świetny pomysł na rodzinny spacer, a także nowy sposób na poznanie dziedzictwa kulturowego naszej dzielnicy.
Jeśli lubisz zagadki, pobierz i wydrukuj kartę do gry miejskiej, zbierz ekipę i ruszaj w drogę! Twoim przewodnikiem po Głównej będzie Bóbr. Zaprowadzi Cię do miejsc oznaczonych na mapie za pomocą dwóch symboli. Pnie bedą wymagały prostych obliczeń. Kolorowe lupy to punkty, w których warto się rozejrzeć, aby dostrzec pewien detal. Szczegółowa instrukcja działania znajduje się w karcie do gry. Po rozwiązaniu wszystkich łamigłówek poznasz hasło! Życzymy bobrej zabawy! Premiera gry miejskiej odbyła się 30 sierpnia 2020 podczas Dnia Sąsiada na Głównej.