Fyrtel Główna — jesienno-zimowy program wydarzeń dla dzieci i młodzieży

fot. Ula Jocz

Wakacje minęły ale na Głównej nie ma nudy!

Fyrtel Główna — jesienno-zimowy program wydarzeń dla dzieci i młodzieży to cykl działań edukacyjno-artystycznych i społeczno-kulturalnych rozwijających pasje i zainteresowania najmłodszych mieszkańców dzielnicy Główna.

Od września do grudnia na Fyrtlu będą odbywać się zajęcia i warsztaty tematyczne nastawione na poszerzanie horyzontów i zdobywanie nowych umiejętności dedykowane młodym osobom.

fot. Ula Jocz

fot. Ula Jocz

Motywem spajającym działania jesienno-zimowe dla młodych odbiorców będzie idea partycypacji społeczno-kulturalnej. W tym cyklu zapraszamy dzieci i młodzież do realizacji własnych projektów oddolnych, w których to właśnie uczestnicy i uczestniczki mają decydujący głos. Będą to przede wszystkim „Twórcze akcje wolontariatu dziewczyńskiego” i panel pt. „Demokracja, czyli rządzą wszyscy! — uczniowskie inicjatywy obywatelskie” skierowany do samorządu uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 45 im. Okrętu Rzeczpospolitej Polskiej „Poznań”.

Ważnym hasłem projektu jest obywatelskość. Wspólnie zastanowimy się nad tym, czym ona jest, jak ją definiować i w jaki sposób można ją praktykować. Podejmowane działania będą okazją dla najmłodszych mieszkańców Głównej do zaangażowania się w działania na rzecz lokalnej społeczności — zrobienia czegoś dla kogoś innego, ale też szansą na rozwój własnych umiejętności i sprawdzenia się w nowych rolach. 

fot. Ula Jocz

Z którą i którym z Was się widzimy?

Wśród przygotowanych na jesienno-zimowy sezon aktywności znajdą się także: cykl „Filmożercy”, „Borys Bobry za Kulisami — spektakle teatru kamishibai oraz twórcze warsztaty dla
najmłodszych”, „Superbohaterki — warsztaty międzykulturowe” oraz spotkania wolontariatu młodzieżowego.
W ramach cyklu „Filmożercy” we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty zapraszamy młodych miłośników kina do odkrywania filmów o rówieśnikach i rówieśniczkach z różnych stron świata.  Warsztaty „Superbohaterki” to międzykulturowe spotkanie, podczas którego stworzymy tradycyjne słowiańskie laleczki mocy — motanki, a inspiracją do ich powstania będą postacie kobiet z Polski, Ukrainy i Białorusi, które zaznaczyły się w historii swoich krajów. Na najmłodszych uczestników i uczestniczki czeka z kolei przygoda z teatrem kamishibai, podczas której będą mogli śledzić losy detektywa Borysa Bobrego i poznawać razem z nim Bibliotekę Sąsiedzką. 

fot. Ula Jocz